Az együttlakás konfliktusokkal jár. Igazából ezt mindenki tudja, hiszen mindenki lakik valakivel alapvetően. Anyával, apával, testvérrel is veszekszünk néha, tehát számíthatunk arra, hogy ha párunkkal, vagy barátokkal összeköltözünk, szintén lesznek vitáink.
A legfontosabb: Kommunikálj és légy őszinte!
Ez alapvetően a kapcsolatokra is igaz, hiszen nem várhatjuk el a párunktól, hogy kiolvassa a gondolatainkat (megesik néha, de nem jellemző), vagy hogy elmúlik a probléma magától. A legrosszabb az, ha hagyjuk gyűlni a gondokat és a végén egy teljesen aprócska probléma által kirobban több hónapnyi vagy évnyi elnyomott gond.
Járok pszichológia órára is, ott 5 típusba soroltuk a konfliktusokat. (Nyilván rengeteg felosztás létezik, mi ezt vettük)
1. A versengés: A versengő szellemű ember domináns és maximálisan önérvényesítő. Figyelembe sem veszi azt, amit a másik mond, csak az a lényeg, hogy ő ne veszítsen. Csak a saját igazát látja és akarja érvényesíteni. Sokféle taktikája lehet, akár a fenyegetés, megalázás is. Nevéből adódóan mivel ez egy verseny, mindenképpen lesz győztes és vesztes. A vesztes helyzet negatív önértékeléssel járhat. - Szerintem ebben a helyzetben a versengő mindenképpen önmagát látja győztesnek, mert csak a saját igazát látja, és nem is érdekli a másiké. Ez tipikusan a "falnak beszél" kategória. Nagyon gyakori sajnos.
2. Az alkalmazkodás: Az alkalmazkodó fél feladja saját célkitűzéseit, és hagyja a másikat érvényesülni. Az alkalmazkodók nem szeretik a vitákat. Ők igyekeznek jó kapcsolatot ápolni veszekedések nélkül. Emberiességet, nagylelkűséget tükröz ez a viselkedés. Az alkalmazkodó fél feladja álláspontját, egyoldalúan alkalmazkodik. Történhet ez tapintatból vagy félelemből, esetleg viselkedéskultúrából adódik. Alacsony önmegvalósítás jellemzi. - Rám néha jellemző, tipikusan akkor, amikor egy versengővel vitázok. Mert úgy is hiába mondok bármit, meg se hallja. Ilyenkor inkább ráhagyom, elég ha én tudom, hogy igazam van, a versengő viszont később is ezen fog dühöngeni:)
3. A kompromisszum: Ez a tipikus középút. A kompromisszumkereső is lemond, viszont kevesebbről, mint az alkalmazkodó. A lényege, hogy mindkét fél számára nem a kívánt, de elfogadható megoldás születik. Ez a leggyakoribb módja a konfliktuskezelésnek. Itt nincs győztes vagy vesztes, a felek között korrekt megállapodás jön létre. - Ehhez nem nagyon van mit hozzáfűzni. Ez a tökéletes konfliktuskezelés. Engedni az akaratunkból, hogy mindkettőnknek jó legyen. Megbeszélni, alkalmazkodni mindkét félnek a másikhoz.
4. Az elkerülés módszere: A módszer célja többnyire az időnyerés. Azt jelenti, hogy egyik fél sem megy bele a nyílt vitába, kitérnek a probléma elől. Az elkerülő szerint a konfliktus nagyon rossz dolog, felkavarja őket, feszültté válnak tőle. Az ilyen ember nem vállalja nyíltan önmagát, nem oldja meg a konfliktust. Előfordulhat, hogy a halogatással a probléma megszűnik, de az is, hogy a többszörösére növekszik. Alacsony önmegvalósítás és alacsony együttműködés jellemzi. - Na, szerintem ez is nagyon rossz hozzáállás. A halogatásnak általában nem lesz jó vége, így csak még több problémát generálhatunk.
5. Az együttműködés: A módszer lényege, hogy a rivalizálást a feladatorientáltság váltja fel. Minkét fél kifejezésre juttatja a céljait, szükségleteit, és nekilátnak különböző megoldások feltárására. Tisztelik a másik nézőpontjait. Ez kölcsönös tiszteletet vált ki, megerősíti a felek kapcsolatát. Mérlegelik egymás szempontjait, közös megegyezés alakul ki, mindkét fél enged. Nincs vesztes. Magas együttműködés, magas önmegvalósítás jellemző rá. - Hát ez nagyon hasonlít a kompromisszumra. Egy egészséges kapcsolathoz ezek kellenek.
A veszekedés egyébként nem feltétlenül rossz dolog. Kell néha vitázni, hogy a dolgok összhangba kerüljenek, a problémák megoldódjanak. A viták képesek előrevinni egy kapcsolatot. Csak nem mindegy hogyan, milyen stílusban zajlanak le a veszekedések.
Ti melyik kategóriába tartoztok? Mi a véleményetek a csoportokról?:)
Nem vagyok érintett... :$
VálaszTörlésxD
Hát hogyne:D
Törlés